czwartek, 21 września 2017

Jak przygotować kominek do sezonu?


Kominek nie tylko ogrzewa dom, ale również nadaje je wnętrzu przytulność i tworzy niezwykły klimat. Jeżeli jednak przed nastaniem okresu grzewczego odpowiednio o niego nie zadbasz, to nie unikniesz nieprzyjemnych efektów, jak choćby zadymienie mieszkania czy zniszczenie komory kominka. Zobacz, co należy zrobić, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.


Zadzwoń po kominiarza

Przede wszystkim nie zwlekaj, tylko jak najszybciej skontaktuj się z kominiarzem. Zwykle na jesień mają oni dużo pracy, a ich terminarze zapełniają się błyskawicznie, jeśli więc będziesz czekać do ostatniej chwili, może się okazać, że nie znajdziesz wolnego terminu przed nadejściem zimy. Kominiarz dokona profesjonalnego przeglądu przewodu kominowego. Zyskasz, więc pewność, że jest on szczelny, a spaliny będą prawidłowo odprowadzane. 

Zadbaj o czystość

Przed sezonem grzewczym należy dokładnie oczyścić kominek, zarówno jego ścianki, jak i ruszt. Na wewnętrznych ściankach kominka gromadzą się substancje smoliste i sadza, które z czasem mogą się zapalić i doprowadzić do jego zniszczenia lub co gorsza do pożaru całego domu. Należy także oczyścić pojemnik na popiół. Jego opróżnianiem powinieneś zajmować się regularnie, gdyż nadmiar pyłu niekorzystnie wpłynie na pracę kominka. Do składowania popiołu możemy używać wiaderka z pokrywką. Estetycznie wykonane będzie stanowić dodatkową ozdobę. Natomiast dzięki pokrywce popiół nie będzie się kurzył. Należy także dokładnie oczyścić szybę i drzwiczki, a także skontrolować czy nie pojawiły się na nich jakiekolwiek pęknięcia. Najczęściej są one wynikiem uszkodzeń mechanicznych, gdyż nowoczesne szybki nie pękają z powodu temperatury. Należy również sprawdzić stan uszczelek. Choć wytwarzane są one z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, to z czasem mogą stwardnieć i zacząć się kruszyć. Po dokładnym oczyszczeniu i sprawdzeniu wszystkich elementów, należy naoliwić części ruchome, takie jak np. zawiasy od drzwiczek. Do tego trzeba użyć specjalnego preparatu odpornego na działanie wysokiej temperatury.


Odpowiednie drewno

O zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość drewna najlepiej pomyśleć jeszcze wiosną. Wtedy jest ono najtańsze, a przede wszystkim, aby osiągnąć najlepszą efektywność drewno powinno zawierać ok. 20% wody. Tymczasem zaraz po ścięciu jest to 50-70%, a więc zdecydowanie zbyt dużo. Jeżeli kupisz drewno wiosną i pozostawisz na całe lato na podwórku, to wyschnie i jesienią będziesz mieć do dyspozycji idealny opał, który będzie dobrze się palił, dając dużo ciepła. Nie bez znaczenia jest także to, jaki gatunek drewna wybierzesz. Nie powinno być to drewno z drzew iglastych, gdyż zawierają one dużo żywicy, gorzej się palą, dymią i dają mniej ciepła. Najlepiej, więc kupić drewno z drzew liściastych. Zaś najlepszym wyborem będzie buk. Warto także zaopatrzyć się w pojemnik, w którym będziesz przechowywać drewno w domu. Możesz zdecydować się na kosz lub oryginalny pojemnik. W estetyczny sposób przechowasz drewno, dzięki czemu nie będziesz musiał wychodzić na zewnątrz za każdym razem, gdy do kominka trzeba będzie dołożyć drewna. 




3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń