wtorek, 19 września 2017

Loftowy strych – jak urządzić?


Próba przerobienia strychu na mieszkanie, zwykle kończy się powstaniem wnętrza w rustykalnym stylu, z uroczymi belkami i skosami. Jest to najbardziej sztampowy wybór. Poszukując bardziej oryginalnych rozwiązań, dużą przestrzeń strychu, możemy zaaranżować w stylu loft. Zobaczmy, co należy zrobić, aby nasz strych zamienił się w prawdziwy loft.


Im więcej przestrzeni, tym lepiej

Cechą charakterystyczną loftów jest przestronność. Przecież „loft” w języku islandzkim oznacza dużą przestrzeń wypełnioną powietrzem. Przerabiając strych na mieszkanie w loftowym stylu, musimy o tym pamiętać, postawimy więc tylko ściankę działową oddzielającą łazienkę od reszty. Natomiast kuchnia, salon i sypialnia powinny stanowić jedną całość. Choć w tradycyjnych loftach sufit znajduje się na wysokości 3-4 metrów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby niższy strych zaaranżować w tym stylu.

Światło – nie tylko dzienne

Cechą charakterystyczną tradycyjnych loftów są duże okna, bez firanek, zasłon czy rolet. Jeżeli na naszym strychu są one standardowej wielkości i nie chcemy ich przerabiać, powinniśmy szczególnie zadbać o odpowiednie doświetlenie mieszkania. Najbardziej do loftowego mieszkania będą pasować industrialne lub minimalistyczne projekty lamp, najlepiej o długim przewodzie, np. taka. Umieszczenie nad stołem kilku takich lamp, o różnym kształcie, zapewni odpowiednie oświetlenie, a przy okazji, jeżeli zdecydujemy się na wyeksponowanie przewodów instalacji elektrycznej, to w efektowny sposób je podkreśli. 


Natomiast na biurku czy stoliku możemy postawić lampę o prostym, ale niebanalnym kształcie. Każdy jej bok, to trójkąt równoboczny, można ją więc w zależności od potrzeb, bądź kaprysu, ustawiać w różnym kierunku. Jest na tyle uniwersalna, że w razie potrzeby, możemy ją nawet przymocować do ściany. Niewątpliwie jej zaletą jest także możliwość wyboru koloru oplotu kabla. Nie musimy się więc martwić, że nie będzie współgrał z naszym wystrojem.






















Użyteczność przede wszystkim

Na strychu w stylu loftowym nie może zabraknąć industrialnych mebli oraz użytecznych dodatków. W loftowym mieszkaniu nie ma miejsca na zbędne bibeloty i dekoracje. Wszystko, co się w nim znajduje powinno mieć użyteczny charakter, a dodatki powinny zostać ograniczone do minimum. Można jednak przemycić do wnętrza ciekawy, designerski mebel albo nietuzinkowy obraz. W loftowym mieszkaniu znajdzie się też miejsce na zabytkowy stolik czy kolorową ramkę wykonaną przez dziecko, jako prezent urodzinowy. Oczywiście nie możemy przesadzić z takimi dodatkami, aby wnętrze nie straciło loftowego charakteru. Jako szafa świetnie sprawdzi się wieszak na ubrania o prostej formie. Jego ramy wykonane zostały z jasnego drewna, które doda wnętrzu przytulności. Natomiast w połączeniu ze stalową, szarą półką idealnie wpasuje się w loftowy klimat. 



Użyteczne dodatki najlepiej by były wykonane z betonu, kamienia, stali czy szkła. Na ścianie z nieobrobionej cegły świetnie będzie wyglądać betonowy zegar. Natomiast nietuzinkowe wieszaki z naturalnej skały świetnie sprawdzą się w przedpokoju, kuchni czy łazience. Jeżeli zdecydujemy się na betonowe ściany, to będzie on sprawiał wrażenie jakby „wyrastał” ze ściany. 



2 komentarze:

  1. Styl loftowy wygląda super. Sam zdecydowałem się na ten styl w moim salonie. Długo myślałem nad tym co wybrać i zdecydowałem się na meble na wymiar
    Wrocław
    ma kilka fajnych sklepów meblowych, więc łatwo można znaleźć odpowiednie meble

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi się bardzo podobają widoczne na zdjęciu loftowego wnętrza dekoracje okienne. Mam wrażenie, że to mogą być rolety zwijane, tego typu: https://malgorzata.wroclaw.pl/rolety-zwijane-w-kasecie/. Mam rację, czy to inne? Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń