środa, 25 października 2017

Jesienne porządki w ogrodzie


Gdy nadejdzie piękna, złota jesień cieszymy się z tych ostatnich ciepłych dni, podziwiając kolorowe liście spadające z drzew. Wieczorem, kiedy zrobi się już chłodniej, zakładamy ciepły sweterek, okrywamy się ulubionym kocem i popijamy aromatyczną, gorącą herbatę. Jesień niewątpliwie jest porą roku, która pełna jest ciepłych barw i potrafi wprowadzić w przyjemny nastrój. Jest to jednak również czas przygotowywań do zimy. Sprzątamy dom, a szafę wypełniamy ciepłymi ubraniami. Musimy zadbać odpowiednio także o ogród, by za kilka miesięcy, znów zachwycał swoim pięknem.


Odpowiednia pielęgnacja roślin


Przed zimą należy odpowiednio zadbać o rośliny. Z rabatek musimy usunąć pozostałości po roślinach jednorocznych oraz wszelkie chwasty, nawieźć glebę i dokładnie ją przekopać. Do wytwarzania kompostu możemy wykorzystać również resztki jedzenia, ogryzki czy obierki. Najwygodniej, jeśli postawimy w kuchni kompostownik, którego zawartość będziemy przesypywać do dużego kompostownika znajdującego się na zewnątrz. 



Jeżeli mieliśmy w ogrodzie rośliny jednoroczne w donicy, należy usunąć z nich ziemię, dokładnie je umyć i schować na zimę. W przypadku roślin wieloletnich należy przyciąć suche części roślin. Koniecznie należy także wykopać rośliny bulwiaste, które nie zimują w gruncie.W przypadku drzew i krzewów przycinanie gałęzi powinno mieć miejsce wczesną jesienią, gdy na drzewach znajdują się jeszcze liście, dzięki czemu nie usuniemy zdrowych gałęzi, co mogłoby zaszkodzić roślinom, gdyż mogą one nie zdążyć zdrewnieć przed nadejściem zimy. W jesienne dni nie należy zapominać o podlewaniu roślin, aby zwiększyć ich zapas wody przed zimą, której także wtedy potrzebują, a jej dostęp jest ograniczony. Wrażliwe krzewy, drzewa i byliny należy okryć po wystąpieniu pierwszych przymrozków, a rośliny cebulowe, gdy ziemia będzie już lekko zmarznięta. Jeśli przykryjemy je zbyt wcześnie, to w okryciu mogą zadomowić się gryzonie, które zjedzą cebulkę rośliny. 

Trawnik


Jesienią trawa rośnie wolniej i wystarczy kosić ją dwa razy w miesiącu. Ostatni raz przed zimą powinno się ją przyciąć w drugiej połowie października. Jednak nie należy jej obcinać tak krótko, jak robiliśmy to w lato, gdyż mogłoby to doprowadzić do jej przemarznięcia. Niezwykle ważne jest również systematyczne usuwanie liści, gdy tylko zaczną opadać z drzew. Pozostawienie ich mogłoby doprowadzić do wypadania i zanikania murawy, a nawet rozwoju pleśni śniegowej. Należy to jednak wykonywać delikatnie, by nie uszkodzić żadnych roślin. W przypadku mniejszych ogrodów wystarczą do tego celu grabie. W przypadku większej powierzchni można użyć specjalnej dmuchawy do liści. Zebrane liście możemy wykorzystać do obłożenia roślin lub przerobić je na kompost. Nie należy ich natomiast spalać.


Oczko wodne


Przede wszystkim należy oczyścić dno oczka z obumarłych części roślin i zwierząt, a także liści. Jeżeli w wodzie mieszkają drobne zwierzęta, które pozostaną w nim na zimę, zostawiamy dla nich niewielką warstwę mułu na dnie. Należy również pamiętać, że gnicie resztek, które znajdują się w wodzie, będzie powodować zmniejszenie ilości tlenu. Gdy woda pokryje się taflą lodu, może go zacząć brakować. Aby do tego nie dopuścić, na powierzchni należy pozostawić styropianowy pływak lub grzałkę, które nie dopuszczą do całkowitego zamarznięcia powierzchni oczka. Wraz z nadejściem jesieni należy zmniejszać ilość pokarmu dostarczanego rybom, a gdy temperatura spadnie poniżej dziesięciu stopni, należy przestać je karmić, gdyż popadają wtedy one w stan odrętwienia i przestają żerować, a pokarm pozostanie na dnie gnijąc. Natomiast ryby i rośliny, które nie są odporne na niskie temperatury, należy przenieść do jasnego i ciepłego pomieszczenia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz