środa, 23 listopada 2016

Jesienne porządki w ogrodzie krok po kroku

Wraz z nastaniem jesiennych chłodów, ogród przestaje być tak pięknym i zachęcającym miejscem odpoczynku i zabawy, jak w czasie letnich upałów. Nie można jednak pozostawić go samemu sobie – uporządkowanie ogrodu przed zimą pozwoli łatwo przywrócić mu świetność na wiosnę. Mimo, że na dworze aura jest już nieco mniej przyjazna, warto założyć ciepłą kurtkę i wyjść do ogrodu – w jesiennych porządkach pomoże także kilka przydatnych narzędzi, które sprawią, że praca stanie się prawdziwą przyjemnością.

Na sam początek warto zająć się rabatkami, na których rosły ozdobne kwiaty i byliny. Jednoroczne rośliny trzeba usunąć całkowicie, pozbywając się też wszystkich chwastów. Do tego celu niezbędna będzie mocna łopatka i widelec. Taki zestaw narzędzi ogrodowych przyda się  domu o każdej porze roku, ale jesienią będzie szczególnie ważny, gdyż pozwoli uniknąć konieczności kopania zimnej ziemi rękami lub patykiem. Po zakończeniu pracy, rabatki nawozimy kompostem – najlepiej samodzielnie wytworzonym. Jeżeli w naszym ogrodzie znajdują się rośliny wieloletnie, to dodatkowo niezbędnym elementem wyposażenia będą nożyce ogrodowe – z ich pomocą można bardzo łatwo usunąć uschnięte już części bylin, nie naruszając przy tym zimujących, podziemnych bulw, korzeni i cebulek. Konieczne będzie także ostatnie w tym roku koszenie trawnika i aeracja – wypada także zgrabić wszelkie suche liście i gałązki.

























Co jednak zrobić z usuniętymi liśćmi i łodygami? Można je oczywiście po prostu wyrzucić, ale byłoby to zwykłe marnotrawstwo. Nawet wyschnięte części roślin będą bardzo przydatne. Można przeznaczyć je na wcześniej już wspomniany kompost – do tego celu trzeba przeznaczyć trochę miejsca na urządzenie ogrodowego kompostownika. Alternatywą może być także kompostownik kuchenny – jego zaletą jest to, że produkowany we własnym domu nawóz będzie można wzbogacać także resztkami ze stołu.




Grubsze patyczki lub łodygi można także wykorzystać do podtrzymania ognia w palenisku. Ogrodowe palenisko w czasie jesiennych chłodów to prawdziwy przyjaciel każdego ogrodnika – dzięki niemu nie trzeba wracać w zabłoconych butach do domu, aby ogrzać zziębnięte dłonie i nos.





















Rośliny uprawiane w pojemnikach można przenieść do zamkniętych pomieszczeń, ale przekwitłe już sezonowe kwiaty trzeba usunąć – wyschnięte części także mogą powędrować na kompost, a ziemię z doniczek po prostu trzeba rozsypać na ogrodowych grządkach i rabatkach. Samych doniczek nie warto jednak wyrzucać, gdyż przydadzą się w kolejnych latach. Wystarczy umyć je z resztek gleby – do przechowywania idealnie sprawdzi się wygodna i elegancka skrzynka z drewna. Dzięki temu mamy pewność, że puste pojemniki będą zabezpieczone przed potłuczeniem, łatwe w transporcie, a całość stanowić będzie oryginalną ozdobę jesiennego ogrodu. Warto pamiętać także o szybkiej kontroli technicznej wyposażenia ogrodu i ewentualnych naprawach ogrodzenia, kranów i rynien. To ostatnia chwila na takie remonty, gdyż w zimowych zaspach nawet proste dokręcenie śrub będzie trudnym zadaniem. Do tego celu przyda się klasyczna skrzynka na narzędzia, w której z łatwością zmieśćmy wszystkie potrzebne młotki, śrubokręty i obcęgi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz