środa, 13 grudnia 2017

Lagom - co to jest i na czym polega?

Nasze życie zdominował konsumpcjonizm. Choć zdajemy sobie z tego sprawę i wiemy, jakie skutki to za sobą pociąga, to jednak wciąż chcemy mieć więcej. Marzymy o większym domu, lepszym samochodzie, większej ilości ubrań, a przede wszystkim by mieć wszystkiego więcej niż ludzie, którzy żyją wokół. Wciąż tkwi w nas przekonanie, że dzięki szafie wypchanej drogimi ubraniami czy najnowszemu samochodowi, życie stanie się piękniejsze i łatwiejsze. Tymczasem nadmiar przytłacza. Co więc zrobić, aby być tak naprawdę szczęśliwym, dla siebie, a nie na pokaz dla innych? Warto bliżej przyjrzeć się koncepcji lagom.


Lagom — niechęć do przesady


Lagom narodził się ze szwedzkiej niechęci do przesady, zamiłowania do prostoty i skromności. Można go umieścić między minimalizmem, a konsumpcjonizmem. Choć to słowo nie ma swojego polskiego odpowiednika, to można go przetłumaczyć, jako „w sam raz. To określenie odnosi się do wielu aspektów życia, nie chodzi tylko o to, aby posiadać odpowiednią liczbę przedmiotów, ale także o to, aby zachować równowagę między życiem zawodowym, a rodzinnym, między spędzaniem czasu z bliskimi, a czasem dla siebie. To także życie w zgodzie z naturą, troska o środowisko, recykling, segregowanie odpadów czy ograniczenie ilości śmieci

Lagom w wystroju wnętrz


Zgodnie z lagom mieszkanie musi być urządzone spójnie, nowocześnie, oszczędnie i przytulnie. Prawdziwym grzechem wobec tej koncepcji jest nadmierne przeładowanie wnętrz. Ilość mebli i dekoracji powinna być odpowiednia, by umożliwić odpoczynek. W mieszkaniach w stylu lagom nie ma miejsca także na przepych, zbyt bogato zdobione meble i dekoracje. Ta koncepcja łączy się także z ekologią i życiem w zgodzie z naturą. Dlatego tekstylia muszą być wykonane z naturalnych materiałów: lnu czy bawełny. Ze stylem lagom świetnie łączą się także „meble z duszą”, np. stolik ze skrzynki na jabłka, czy dekoracje z drewnianych elementów odzyskanych ze starych drzwi. Dzięki temu wnętrza zyskują unikalny, niecodzienny wygląd. Do mieszkania w stylu lagom będą także pasować obrazy z motywem zwierzęcym czy kompozycje kwiatowe. Obowiązkowo znajdą się w nim energooszczędne rozwiązania: żarówki LEDowe, wydajna zmywarka czy perlator. W mieszkaniu nigdy nie powinno być zbyt gorąco, aby nie marnować energii. Należy więc pamiętać, aby zakręcić grzejniki w odpowiednim momencie, np. przed wyjściem z domu.

Lagom w codziennym życiu


Życie w zgodzie z lagom, na co dzień nie zawsze jest łatwe. Powinniśmy starać się generować jak najmniej śmieci, ograniczać kupowanie rzeczy zapakowanych w wiele warstw niepotrzebnej foli. Żyjąc w zgodzie z lagom nie kupujemy plastikowych jednorazówek, a przed wyrzuceniem czegokolwiek zastanawiamy się, czy nie możemy tego w jakiś sposób przerobić. Udając się na zakupy pamiętajmy, by nie kupować za dużo. Nie powinniśmy robić zbyt dużych zapasów jedzenia, których nie będziemy w stanie zjeść i będziemy musieli je wyrzucić. Kupujemy ubrania i buty, dlatego bo są nam potrzebne. Nie musimy jednak ograniczać się do jednego starego, rozciągniętego swetra. Żyjąc w zgodzie z lagom będziemy mieć ich dokładnie w sam raz, by czuć się komfortowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz