Gdy kończymy budować dom lub remontować mieszkanie stajemy przed bardzo trudnym wyborem na jaką stylistykę się zdecydować? Warto przyjrzeć się stylowi skandynawskiemu, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Proste formy, jasne kolory, naturalne materiały – oto on w pigułce. Choć mogłoby się wydawać, że jasne kolory i proste formy idące w parze, będą tworzyć zimny, nieprzyjazny klimat, to nic bardziej mylnego! Wnętrza urządzone w tym stylu są bardzo przytulne, harmonijne i eleganckie. Świetnie sprawdzi się on w niemal każdym pomieszczeniu. Przygodę ze stylem skandynawskim możemy rozpocząć od urządzenia w tej stylistyce sypialni. Zobaczmy jakie oświetlenie i dodatki wybrać.
Lampy, kinkiety i świece – czyli doświetlamy sypialnię
Urządzając sypialnię w stylu skandynawskim będziemy wybierać najczęściej metalowe bądź szklane lampy, lampki czy kinkiety. Interesującą alternatywą dla lampek stawianych na stoliku nocnym, będzie zamontowanie, po obu stronach łóżka, kinkietów. Ciekawy efekt uzyskamy wykorzystując kinkiety marki House Doctor z serii Molecular, dostępne tutaj. Są one bardzo proste a zarazem funkcjonalne. Można przesuwać je zarówno na boki, jak i w górę i w dół, dzięki czemu bardzo łatwo skierujemy światło, np. na czytaną książkę. Czarny kolor, mosiężne dodatki i prosta forma czynią je bardzo eleganckimi dodatkami.
Do oświetlenia sypialni w stylu skandynawskim będzie pasować również sznur papierowych lampek. Lampiony mogą przybierać najróżniejsze kształty, od tych całkiem prostych, aż po taki przypominający misterne origami, jak np. ten. Biały, plisowany papier ładnie udekoruje sypialnie, a po zmroku roztoczy ciepłe, romantyczne światło. Taki sznur lampioników możemy umieścić nad łóżkiem, okolić nim lustro lub toaletkę.
Szukając oświetlenia do sypialni w stylu skandynawskim warto zobaczyć abażur firmy Hommin Studio, który został zainspirowany ruchem lecącego ptaka. Niezwykle lekka i prosta konstrukcja, którą nakłada się bezpośrednio na żarówkę, pozwala łatwo odmienić posiadaną lampę lub kinkiet, nadając jej skandynawskiego charakteru.
W sypialni w stylu skandynawskim nie może również zabraknąć świec i ich ciepłego przyjemnego światła. Warto przyjrzeć się niezwykle ciekawej propozycji holenderskiej firmy Ontwerpduo, której projektanci wymyślili świeczki, mogące obyć się bez świecznika, gdyż zawierają go same w sobie.
Praktyczne dodatki
Również dodatki, znajdujące się w sypialni w stylu skandynawskim, powinny mieć praktyczny charakter. Na komodzie możemy postawić proste ramki, w których umieścimy zdjęcia rodziny i przyjaciół lub wazoniki. Możemy wybrać, np. taki biały, z czarną krawędzią, o prostym, tradycyjnym kształcie. Idealnie wpasuje się on w skandynawską aranżację sypialni i świetnie wyeksponuje piękno ciętych kwiatów.
Parapet możemy przyozdobić wazonikiem marki House Doctor, który wykonany został z delikatnie barwionego szkła, tu. Nadaje się zarówno do kwiatów ciętych, jak i cebulowych. W przypadku tych drugich, wystarczy umieścić cebulkę w wazoniku i nalać wodę do wysokości korzeni, tak aby nie zalać cebuli. Na efekt końcowy będziemy musieli trochę poczekać, ale gdy tylko korzenie wypełnią wazonik a kwiat rozkwitnie zyskamy wyjątkową, pachnącą dekorację.
Warto aby w sypialni znajdował się także świecznik, np. taki. Dzięki wygodnemu uchwytowi w każdej chwili będziemy mogli przenieść świeczkę w inne miejsce, a prosta forma idealnie wpasuje się do skandynawskiego wnętrza.
Poszewki i narzuty tylko z naturalnych materiałów
W sypialni, również w tej w stylu skandynawskim, nie może zabraknąć narzut, poduszek i pościeli. Wybierajmy jednak tylko te, wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len, wełna i bawełna.
Tutaj także obowiązuje zasada prostoty, więc decydujmy się na tekstylia w jednolitych kolorach lub o delikatnym geometrycznym nadruku, jak np. pościel marki Normann Copenhagen. Wykonana została w 100% z bawełny, przepuszcza powietrze oraz jest niezwykle miła w dotyku. Natomiast prosty nadruk, składający się ze stopniowo zanikających plusów, idealnie wpasuje się w skandynawski klimat sypialni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz