poniedziałek, 10 lipca 2017

Zakładamy pierwszy ogródek!

Kiedyś w pobliżu niemal każdego domu można było dostrzec ogródek warzywny. Potem brak czasu, powszechna dostępność warzyw i owoców w supermarketach spowodowały, że wiele z nich zastąpiono kwiatowymi rabatkami lub po prostu trawnikiem. Obecnie dociera do nas coraz więcej informacji na temat tego, w jaki sposób są hodowane oraz przechowywane warzywa i owoce. Pod ich wpływem wyglądamy za okno i wpadamy na pomysł by założyć swój własny ogródek warzywny. Zobaczmy, co należy zrobić, aby cieszyć się obfitymi plonami.:)



Odpowiednia lokalizacja



Ogródek warzywny powinien znajdować się na równym, nasłonecznionym terenie. Możemy ulokować go w rogu działki, o ile nie obsadziliśmy jej żywopłotem, lub przy ścianie domu. Ciekawym rozwiązaniem jest także założenie ogródka warzywnego pod oknami kuchni. Jednak tylko wtedy, jeśli będziemy o niego odpowiednio dbać. Najkorzystniej ulokować go na stronie południowej, z dala od dużych krzewów i drzew. Najlepiej na początek wygospodarować na niego ok. 50 metrów kwadratowych. Gdy już nieco wprawimy się w uprawianiu warzyw można go powiększyć. Najoptymalniej, aby na każdego członka rodziny, który będzie korzystać z plonów, przypadało 50 metrów kwadratowych. Jeżeli posiadamy psa lub małe dzieci, to warto dodatkowo go ogrodzić. Nie należy zapominać, że rośliny trzeba podlewać, więc aby uniknąć dalekiego przynoszenia wody, warto umieścić go niedaleko źródła wody. Musimy także zaopatrzyć się w konewkę o odpowiedniej pojemności, np. taką. Dzięki żywym kolorom nie zgubimy jej pośród grządek.






Przygotowanie gleby




Wybrany teren należy oczyścić z kamieni i resztek roślin a następnie dokładnie przekopać. Dzięki temu rozluźnimy strukturę gleby, w której znajdą się przestrzenie wypełnione wodą i powietrzem. Następnie użyźniamy ją za pomocą kompostu. Możemy go kupić w sklepie albo samodzielnie przygotować, co jest niezwykle proste, a w dodatku tanie. Wystarczy, że w kuchni postawimy odpowiedni pojemnik, do którego będziemy wrzucać obierki oraz resztki z warzyw i owoców, a następnie przeniesiemy je do kompostownika na zewnątrz.





Po przekopaniu i użyźnieniu gleby, wyrównujemy podłoże przy pomocy grabek i rozpoczynamy planować układ grządek. Najlepiej, aby miały one nie więcej niż 120 cm, gdyż szersze będzie trudniej pielęgnować. Między grządkami musimy zaplanować ścieżki, aby nie chodzić po zasianych warzywach. Powinny mieć one ok. 30-40 cm szerokości. Wszystkie prace związane z przygotowaniem gleby najlepiej wykonać jesienią, ale jeżeli podejmiemy się ich dopiero na wiosnę, to nic złego się nie stanie.

Wybór i wysiew


W naszym ogródku warzywnym może pojawić się wiele różnych warzyw i ziół. Jednak rozpoczynając swoją przygodę z ogródkiem warzywnym, najlepiej zdecydować się na te mniej wymagające. Należą do nich m.in. rzodkiewka, koperek, fasolka szparagowa, sałata, dynia, ogórki czy rukola

Wysiew odbywa się między marcem a majem, w zależności od wybranej rośliny. Odpowiednią informację znajdziemy na opakowaniu z nasionami. Siew możemy wykonywać rzucając swobodnie nasiona po grządce, wysypywać je do utworzonych wcześniej rowków lub umieszczać po kilka ziaren punktowo w odstępach. Po zasianiu warto zaznaczyć co rośnie, na jakiej grządce. Zrobimy to estetycznie przy pomocy drewnianych etykiet o różnym kształcie, które będą ciekawie wyglądać między roślinami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz